A stressz mindennapi életünk része. Sokszor tekintünk rá ellenségként. Holott stressz nélkül az őseink túl sem élték volna a rájuk leselkedő veszélyeket.

Amikor fizikailag vagy lelkileg megterhelő események vagy élmények érnek minket, akkor a stressz normális fizikai reakció.  Akár valós, akár képzelt veszélyről van szó, a szervezet 4 féle módon reagálhat: Üss, fuss, menekülj vagy légy behízelgő. Ez a négyféle stresszreakció jellemez minket. Legtöbbünkben egyféle reagálási mód dominál. Valódi vészhelyzetben a stressz létfontosságú.

A civilizációs hordaléktevékenységeink (határidők, gondok, csekkek, intéznivalók, elvárások) legtöbbünket folyamatos stressznek teszik ki. Életmóddá válik a stresszelés. Hatalmas árat fizetünk ezért, testileg és lelkileg is. A stressznek való hosszú távú kitettség súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet.

A stressztűrő képesség, a megküzdési módok fejleszthetők. A pszichológus segíthet abban, hogy megértsük az életünkben fellépő stressz forrásait, és megtaláljuk, hogyan tudjuk annak hatását csökkenteni és egészségesebb életmódot kialakítani.