Család- és párterapeuta
A rendszerszemléletű megközelítés áthatja egész gondolkodásomat. Böszörményi-Nagy Iván kontextuális, integráló irányzata áll hozzám a legközelebb. Eredetét tekintve az egyéni terápia és a klasszikus családterápiából fejlődött ki. Fő érvrendszerként fogalmazza meg az emberi lét átfogó megragadását, melyhez hozzátartoznak az egyéni és a kapcsolati valóságelemek is. A kontextuális terápia szándéka szerint a rendszerszemléletű terápiába újra bevezeti a személy egyediségét, és a kapcsolati összefonódások és egyensúlyok segítségével hidat épít az egyéni terápia felé. A kontextuális megközelítés több, mint terápiás módszer, mert épít a biológiai, pszichológiai alapokra, a tranzakcionális mintákra, a felelősségre, és ezek összefonódásának módozataira is. Kiinduló álláspontja elválaszthatatlan attól az elsődleges prevenciótól, hogy a felnőttek felelősséget vállalnak az utódok jóllétéért.
Munkámat a gyermekvédelemben kezdtem több mint 20 éve diplomás mentálhigiénés, szociális munkás szakemberként. 2004 óta a Családi Szolgálatok Ligája Alapítványnál, Dr. Rátay Csaba kiképző műhelyében a mai napig tevékenykedem.
A gyermekvédelemben töltött idő alatt rengeteg tapasztalatot szereztem, mely tovább gazdagított és szolgálta szakmai fejlődésemet. Ez a nehezített terep csak tovább mélyítette elköteleződésemet a rendszerszemlélet mellett.
2016-ban országos konferenciát szerveztem „Családterápia a családsegítők tükrében” címmel, melyen első sorban a terápiára kötelezett családok motiválhatósága volt fókuszban. MCSE vándorgyűlésén több alkalommal esetbemutatásokat tartottam a családterápia gyakorlati alkalmazásáról.
Ebben az évben ismerkedtem meg a legújabb párterápiás szemlélettel, az Érzelem Fókuszú Párterápiával (EFT), amiben azóta már több modult is elvégeztem. Ebben a szemléletben tartom a párok részére a párterápiás alkalmakat.
2023. óta a Károli Gáspár Református Egyetemen óraadó tanárként is tevékenykedem.
Módszerspecifikus képzéseim: pszichodráma, narratív terápia, érzelem fókuszú terápia, ADHD szülő csoport, mediáció, válás-újjászületés csoport facilitátor képzés, gyász tanácsadó képzés, hospice - segítő beszélgetések daganatos betegek és hozzátartozóik számára, Rogers egyéni személyközpontú tanácsadó képzés, stb.
Egy pár- és családterápiás alkalom 90 perces, melyet esetenként kettős vezetéssel tartok.
Főbb területek, amikkel dolgozhatunk:
- önismeret
- nehéz élethelyzetek
- elakadások
- önértékelési problémák
- alacsony önbizalom
- indulatkezelés
- kapcsolati nehézségek
- konfliktusok másokkal, önmagunkkal
- fiatal felnőttkor, felnőttkor kihívásai, kapunyitási elakadások
- kiégés
- önmegvalósítás
- gyász
- válási gyász
- külső kapcsolat, megcsalás
- normatív krízisek a családban
- kommunikációs zavarok a családban
- anya-gyermek kommunikációs zavarok
- nevelési kérdések - elakadások a szülői szerepben
- leválási problémák
- komplex gyermekvédelmi tanácsadás