A család olyan kis közösség, amelyben kihívást jelenthetnek az élet állomásai. A család tagjai egyénileg és csapatként is megküzdenek az életszakaszok tipikus feladataival. Ilyenek a házasságkötés, a fészekrakás, a gyerek születése születése, az óvoda-, és az iskolakezdés, a kamaszkor, a gyerekek kirepülése.
Ez maga az élet, és azt gondolnák, hogy mindez könnyen és magától megy. Ez persze nem így van. Ezek a szakaszok megterhelhetnek minket és elbizonytalaníthatják a család tagjait.
A családterápia célja, hogy a családtagok számára lehetővé tegye a nehéz gondolatok és érzések biztonságos kifejezését és feltárását. A család tagjai mélyebb megértéssel tudják elfogadni egymás véleményét. Kimondhatóvá válnak félelmek, szükségletek, érzelmek.
A családterapeuta úgy támogatja a családot, hogy a családtagok a saját erőforrásaikra támaszkodva értsék meg a saját szerepüket, állítsák meg az esetleges romboló viselkedésformákat. A végső cél, hogy harmonikusabb, megértőbb, elfogadóbb, nyitottabb legyen a család belső kommunikációja és a családtagok viselkedése.
Gyakran az egész család érzi a feszültséget, amikor:
- Terheltté válnak a családi kapcsolatok
- Változások állnak be a családban
- Gyermekek és serdülők viselkedési nehézségekkel küzdenek
- Anorexia, bulimia és egyéb étkezési zavarok jelentkeznek
- Maguk a szülők küzdenek problémákkal
- Érzelmi zavarok jelentkeznek: pl. a szorongás, depresszió vagy gyász
- Örökbefogadás történik
- Megjelenik a kábítószer vagy alkoholfogyasztás
- Önsértés jelentkezik
- Betegség vagy fogyatékosság van a családban
- Válás esetén
- Családon belüli erőszak esetén
- Megjelennek az öregedéssel kapcsolatos nehézségek
- Családi kommunikációs problémák lépnek fel
- Párkapcsolati nehézségek alakulnak ki